Věra Müllerová     klavír

 

Absolvovala v roce 1978 konzervatoř v Praze, kde byla žačkou prof.I.Skalákové.

Ve studiu klavírní hry pak pokračovala na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof.J.Panenky (1979 – 84), za kladného ohlasu odborné hudební kritiky absolvovala poslední Beethovenovou sonátou (op.111), transcendentálními etudami F.Liszta a Šostakovičovou sonátou (č.2).

       

              Přínosem pro její další hudební vzdělání byla stáž u prof.J.S.Tkač  na Vysoké hudební škole v Kyjevě. Tato škola také doporučila  Věru Müllerovou k účasti na mezinárodní klavírní soutěži v Tokiu (1981), kde se jako jediná česká účastnice probojovala do užšího výběru soutěžících.

Komorní hru studovala v Praze u pro.J.Panenky a v Kyjevě u prof.N.S.Griško.

Během studií se úspěšně zúčastnila několika národních i mezinárodních soutěží.

    

            Věra Müllerová má za sebou již rozsáhlou koncertní činnost. Sólově vystupuje  již od svých šestnácti let po celém Československu.

V zahraničí koncertovala např.v Rusku, ve Francii, Slovinsku, Německu, Anglii, Japonsku a USA .

Z významnějších vystoupení lze vybrat např. koncert pro OSN ve Slovinské Lublani, koncert  pro nadaci  paní hraběnky Nosticové na Pražském hradu ve Španělském sále (koncert s orchestrem W.A.Mozarta d moll – doprovázel Pražský komorní orchestr za řízení Petra Vronského), koncertní turné po Californii  (2001) a jiné.

 

            Spolupracuje s významnými  českými i zahraničními orchestry a dirigenty.

Kromě sólové hry se Věra Müllerová zabývá klavírní spoluprací se předními českými i zahraničními instrumentalisty a zpěváky (E.Urbanová, Z.Kloubová, R.Janál, I.Kusněr, N.Laster, I.Alonso  a jiní)   

 

            Z dalších hudebních aktivit lze např. uvést její opakovanou účast v roli

porotkyně v mezinárodní soutěži pořádané institucí Anglo – Czech Trust v Londýně nebo lektorky mistrovských kurzů ve Frenshamu (Velká Británie).

 

            Velmi často spolupracuje s Českým rozhlasem,kde má okolo padesáti nahrávek, s Českou televizí , hudebními vydavatelstvími (Panton, Matouš, Avik ) a Slovinským rozhlasem

( Lublana, Maribor ).

 

            V únoru roku 2003 přijala funkci předsedkyně Západočeského hudebního centra.

   

             Od roku 1980 působí jako profesorka sólové klavírní hry na Konzervatoři v Plzni a od roku 2001 externě spolupracuje se Západočeskou universitou v Plzni.