Anna Verkholantseva Harfy

 

Narozena v Moskvě v r. 1973, svoje studium harfy zahájila ve velmi ranném věku v Ústřední hudební škole. Poté studovala na Moskevské Konzervatoři pod vedením legendární Věry Dulové.

 

Anna Verkholantseva pravidelně vítězí v mezinárodních soutěžích, počínaje prestižní Moskevskou harfovou soutěží, kde v roce 1997 obdržela koncertní harfu věnovanou Salvi and Lyon & Healy pro vítěze této soutěže.

Anna Verkholantseva je  v současnosti mezinárodně uznávanou sólistkou. Za podpory nadace Viktora Salvi zahájila svoji mezinárodní kariéru recitálem v Londýnském Willgmore Hall a to v roce 1998. V témže roce vystupovala jako sólistka ve Velkém sále Moskevské konzervatoře, kde ji doprovázel Ruský filharmonický orchestr dirigovaný Sergeem Stadlerem.

V roce přijala významnou nabídku symfonického orchestru Estonského rádia v Talinu a v roce 2001 se stala koncertní sólistkou Litevského komorního orchestru pod taktovkou Sauluse Sondetskise. Byla také sólistkou vídeňského rádia.

V průběhu sezóny 2000-2001 založila velmi úspěšné duo s houslistou Alexandrem Trostianským a pod záštitou nadace Victora Salvi koncertovali v Londýně ( Convent Garden), v Itálii (Benátky) a v USA (San Francisco,Chicago,Seatlle a v New Yorku),kde vystupovali např. v Carnegie Hall's Weil

Recital room. Kritici byli uchváceni její úžasnou technikou a uměleckým mistrovstvím.

Anna Verkholantseva hraje také  v triu s Alexandrem Trostianským a Jury Bachmetem, se kterými byla poctěna pozváním k účasti na festivalu Prosincových večerů, pořádaných Muzeem umění v Moskvě.

Byla také poctěna pozváním k zahájení dvou velmi významných světových harfových kongresů a to v Praze v roce 1999 a v Ženevě v roce 2002.

Uvedla světovou premiéru Svity pro harfu  a housle od Thomase Rajna, a Sonáty pro harfu a housle, Koncert pro dvě harfy a Sonáty pro housle a harfu od Valeri Kitka - díla odměňována Victorem Salvi.

Před přijetím svého současného místa v symfonickém  rozhlasovém orchestru  ve Vídni byla Anna Verkholantseva první harfistkou Moskevského Státního filmového orchestru a Ruského filharmonického orchestru ( dirigent - Alexander Vedemikov ) a v orchestru Státního divadla v Bielefeldu v Německu.

 

V roce 2005 bude také vyučovat v londýnské Trinity College.